Sposoby na ochronę zdrowych oczu.

Pracujemy długie godziny przed komputerem, prowadzimy auto, a wieczorami oglądamy telewizję – to dla pracy, relaksu. Nie mówiąc już o tym, że nawet podczas podróży tramwajem, nasze oczy skierowane są ku smartfonowi. I takim oto sposobem dorabiamy się różnych dolegliwości oczu. Ból, świąt, niedowidzenie, przemęczenie czy suchość oka. Jak temu zaradzić?

Pracujemy długie godziny przed komputerem, prowadzimy auto, a wieczorami oglądamy telewizję – to dla pracy, relaksu

fot. toshiba.com

Nasz tryb życia jest w większości zdeterminowany przez urządzenia elektroniczne. Niestety ciężko to zmienić ponieważ w pracy najczęściej spędzamy osiem godzin przed ekranem komputera, po pracy około czterech przed telewizorem: do snu, dla relaksu i rozrywki. Nie mamy siły na czytanie, które jest bardziej wymagające niż zwykłe oglądanie serialu czy filmu. I takim oto pozornym sposobem, niszczymy swoje oczy. Niby każdy o tym wie, jednak nie wielu dba o to, by coś zmienić. A wbrew pozorom, możemy dużo. I to bez konieczności radykalnych zmian, takich jak porzucenie pracy.

Pracować przed komputerem musimy, bo takie mamy czasy i pracę. Pracy zmieniać nie musimy, ale sprzęt na którym pracujemy, już by wypadało. Wystarczy rozmowa z szefem i argument, że jeśli on zmieni sprzęt, my będziemy pracować dla niego dłużej, gdyż zadba o nasze zdrowie, które na dłużej wystarczy. Wystarczy zmienić stary sprzęt, na chociażby laptopy Toshiba (http://www.notebookidlabiznesu.pl/laptopy-toshiba-portege-z/). Lepszy, nowocześniejszy sprzęt, dobrej marki, ma wbudowane w sobie filtry ograniczające zły wpływ na nasz oczy. Laptopy Toshiba mają w części swoich produktów, właśnie takie rozwiązania, więc dlaczego z nich nie skorzystać. W domu również warto wymienić sprzęt.

Poza wymianą sprzętów, warto zmienić swoje nawyki: po pracy nie dotykamy komputera na dłużej, niż godzina maksymalnie. A telewizor? Tylko w weekend, w ograniczonej liczbie godzin. Warto zacząć wprowadzać sobie takie limity, by stopniowo zmniejszać kontakt naszych oczu, z tym co je psuje. Poza tym wpłynie to również dobrze, na nasz relacje z ludźmi. Przede wszystkim dlatego, że będziemy bardziej uważni. Gdy odstawimy elektronikę, jednocześnie staniemy się bardziej uważni.

Kolejną radą, jak dbać o wzrok, jest to, by stosować tak zwany eye-fitness. Jest to rodzaj ćwiczeń dla oczu, które warto stosować. Dodatkowo dobra jest medytacja z zamkniętymi oczami, podczas której oczy odpoczywają. Warto również nawilżać oczy, a dostępne preparaty dostaniemy w aptece. Warto to wszystko robić, ponieważ chodzi tu o nasze zdrowie, które mamy tylko jedno.